piątek, 22 marca 2013

Darczyńcy.eu czyli naciąganie po liftingu (wpis rocznicowy)

Błagam. Jeśli na wymianie między sobą pieniędzmi ktoś zarabia, jak mówisz 6 tys zł, to ktoś do cholery musi te 6 tys stracić. Jeśli w ostatecznym rozrachunku ktoś jest na plusie, to ktoś musi być na minusie. To jest matematyka, pierwsza klasa szkoły podstawowej. Jasio wymienia się jabłkami z Krzysiem, po czym Krzyś ma ich więcej niż na początku. Mnie Pani w przedszkolu uczyła, że jeśli Krzysiu ma więcej, to znaczy że Jasio musi mieć teraz mniej. 
Michał Łaszczyk Komentarz na reklamę Apolandi (http://czajniczek-pana-russella.blogspot.com)

Niemal rok temu przeglądając strony wpadłem na zachwycające połączenie mistycyzmu i naciągania ludzi na zbędny wydatek(Tutaj).Okazało się jednak że pomimo niezbyt dobrej prasy nowatorska idea sprzedaży nadziei na zyskanie prospołecznego miliona za jedyne 65 zł nie zanikła. Przedsiębiorcza wróżka odczekała chwile, zmieniła stronę i dalej naciąga niezbyt rozgarniętych użytkowników sieci. Czy coś się zmieniło?

1. Złudny autorytet

Przed rokiem system miał podobno rekomendację Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego- niestety wystarczyło kilka mejli żeby potwierdzić że jest to bzdura. W tym wcieleniu (po ABH Apolandia i BHC Apoladia) mamy opinie renomowanej kancelarii z Krakowa- zwrotem kluczem jest "prawie gotowa" oraz "nie możemy jej pokazać". Mamy też: Jestem z wykształcenia prawnikiem [Uniwersytet Wrocławski]... Tutaj PR naciągaczy odrobił lekcje- wszak niewidzialna opinia i anonimowy prawnik to rzecz nie do podważenia.

2. Fundacja/forum i inne programy

Niestety przez trzy lata nie udało się założyć "Fundacja W Planach", nie ma też innych prostych rzeczy jak forum. Niestety jak się spamuje "społecznoścowo" (te dziesiątki wpisów na youtube: prawie jak viagra albo samotne single w twojej okolicy) to na założenie fundacji czasu może nie być. Może warto do pomocy użyć mocy wróżbiarskiej?

3. Spam i reklama
Całość wpisu jest spowodowana informacjami na mejla o komentarzach zamieszczanych na forum: niezawodny sygnał działania "anonimowych sympatyków". Szybkie przeszukanie w google pokazało że Apolandia wstała z grobu. I trzeba przyznać odrobiła lekcje. Poza typową pyskówką "nie zrozumiałeś systemu" na forum hypi powstało kilkanaście wpisów na blogach jak z pod matrycy. Najbardziej jestem pod wrażeniem "E-babcia zarabia". Naganiaczom należy się premia!

4. "Znany architekt potwierdził że biuro nie wygląda jak piramida."
Wydawało by się że pismo o małej szkodliwości społecznej Apolandi to gwóźdź do trumny. Jednak sprytne żonglowanie słowem wystarczy aby "zakończenie postępowania" zmieniło się w "pozytywny wynik kontroli". Jeśli jednak targetem są ludzi którzy nie zauważą że system polega na "daj nam darowiznę i bujaj się" to i takie korekty mogą przejść.

A teraz mała próbka dwójmyślenia Apolandii: Skoro Apolandia jest piramidą to dlaczego wciąż nie ma wyroku skazującego za zniesławienia jakie popełniliśmy? Rok czasu minął i nic. To znaczy że system to piramida! Jeśli był by inaczej już byłbym w wiezieniu!

Rysunek: 
Louis Dewis, "Stary żebrak", 1916

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz