sobota, 13 sierpnia 2011

Czujne oblicze UE

Zadanie: bombowiec M-4 w obszarze powietrznym Stanów Zjednoczonych. Barwnik pochłania 100% promieniowania przenikliwego. Wyobraźmy sobie, że udało się taki uzyskać. Pułap 15.000 metrów. Kilometr od Samolotu eksploduje standardowa głowica jądrowa pocisku rakietowego Nike Hercules, trotylowy ekwiwalent 10 kiloton. Pytanie: co się stanie z bombowcem?
Odpowiedź: fala uderzeniowa zgniecie go na placek. Wniosek: barwnik specjalny jest potrzebny bombowcom Strategicznym jak umarłemu kadzidło!
Na sali zawrzało.
Iluż ludzi obroniło doktoraty! Ile wręczono nagród I orderów! Ile rautów na to konto! I jak wspaniale się żyło! Na każdym kroku preferencje, ulgi i taryfy specjalne. (...)
Tego samego dnia o godzinie 21.00 z treścią wystąpienia studenta Kasatonowa zapoznał się Komitet Centralny. O godzinie 21.03 Główny Zarząd Barwników Specjalnych przestał istnieć.
Jakoś nikt nie miał ochoty napomknąć, że prace trwały 11 lat I pochłonęły miliardy rubli.
 

- W. Suworow Żołnierze Wolności 

Jednym z największych projektów dotujących naukę oraz firmy high-tech jest Program Innowacyjna Gospodarka. W latach 2007-2013 w ramach Programu przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, jednostki badawcze i naukowe oraz instytucje administracji publicznej uzyskają wsparcie w wysokości przekraczającej 9,71 miliarda euro.
 Sponsorowanie nauki z środków państwowych lub UE nie jest prostą sprawą. Z punktu widzenia urzędnika [programem kieruje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego] najważniejsze jest aby być cały czas "krytym". Ciężko jest  oczekiwać zawszę pełnego sukcesu (publikacji, patentów czy firmy) po zainwestowaniu pieniędzy -czasem po prostu rzeczywistość nie spełnia oczekiwań naukowców czy przedsiębiorców. Wtedy też urzędnik musi wykazać że pieniądze nie zostały wykorzystane nieprawidłowo. Jest to trudne. Niedawno dotacjami UE wstrząsnęła afera wykrycia serii wyłudzeń grantów [1]. Odpowiedz UE jest standardowa- zwiększyć nadzór, ilość kontroli oraz zaostrzyć procedury.Obecnie na większość zakupów potrzebna jest więc specjalna procedura- uzasadnienie zakupu, wybór 3 ofert itd. Czy uderzy to w osoby wyłudzające pieniądze? Nie bardzo, one bowiem nie zajmują się pracą tylko jej pozorowaniem. Jest to natomiast utrudnienie dla naukowców kupujących dużo i często. Jak bowiem uzasadniać zakup droższego odczynnika z renomowanej firmy gdy jest tańszy odpowiednik [np. o tej samej czystości]. A gdy w zespole z jednego grantu zakupi się rękawiczki dla całego zespołu? Tłumacz się. A kontrole maja się czym wykazać! Na dowód że cała sytuacja przypomina Paragraf 22 kilka stron:

http://key2v.com/index.php - wymień sie domem na wakacje [ projekt działa od 2009 roku]
 http://budowa24.pl/ - sprawdź pogodę i przeczytaj gdzie się coś buduje za pieniądze UE
http://www.studiodietetyki.pl/ - "Czy to prawda, że podróż przez Atlantyk może grozić otyłością? Poznaj odpowiedź na to i inne pytania."

Oczywiście nie wszystkie pieniądze są przejadane, jednak jeśli przez lata na porządku dziennym są takie kwiatki [a pani Minister nie podała się do dymisji] to coś jest nie tak. Oznacza to bowiem że realną ocenę zastępuje system rodem z komunizmu.

[1] Quirin Schiermeier Europe tackles huge fraud Nature 474, 265 (2011)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz