niedziela, 30 stycznia 2011

IYC 2011 Międzynarodowy Rok Chemii / Rok Marii Skłodowskiej-Curie cz. I

Międzynarodowy Rok ONZ jest ogólnoświatowym projektem medialno- wydarzeniowym [commercials&events] mający zwrócić uwagę na szczególnie istotne sprawy dla rozwoju ludzkości. (w tym roku jest to też: Międzynarodowy Rok Lasów).Na IYC chciałbym zwrócić szczególną uwagę z trzech powodów:

1) Osobistych ( bowiem oficjalnie dołączę w nim do grona chemików)

2) Ze względu na to iż w mediach oraz mentalności społecznej chemia wciąż jest kojarzona z źródłem zanieczyszczenia oraz broni chemicznej oraz wyzysku.

Reklama na IYC wykonana prze DOW (The Dow Chemical Company):
http://www.youtube.com/watch?v=vsCG26886w8&feature=related
Obejrzano  - 9910 razy

Oraz anty reklama
http://www.youtube.com/watch?v=lbpuSPL-FNU&feature=related
Obejrzano - 64823 razy


 Gdy tymczasem to jako jedna z dziedzin nauki doprowadziła do częściowego zlikwidowania problemu głodu, chorób, pracy dzieci itd. Dla społeczeństwa nie jest metodą na rozwiązanie wszystkich problemów lecz jedynie narzędziem mogący być dobrze wykorzystane lub źle. 

3) Ponieważ ma on Polski akcent:  jest to też Rok Marii Skłodowskiej-Curie i warto niejako "przy okazji" dowiedzieć się o tej niezwykłej kobiecie.

(nie mogę nie umieścić pewnego  ciekawego zdjęcia z Fifth Solvay International Conference on Electrons and Photons - ten kto poda pierwszy wszystkich noblistów ze zdjęcia wygrywa u mnie piwo;])

3 komentarze:

 1. Od siebie dodam że 2011 jest europejskim rokiem wolontariatu.
  Trochę mnie jednak te jubileusze przerażają - to co działo się w przestrzeni miejskiej w związku z Chopinem było tak nachalne i monotonne że wywołało u mnie pewną niechęć do tej postaci.
  Pani Curie życzę aby nie wyprali jej ikony tak jak to się stało z Chopinem. Przy bibliotece Uniwersyteckiej pojawił się już sporych rozmiarów mural z nakoksowaną Marią (żebyście widzieli jej łapska!).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. A było trochę dymu w sprawie Marysi.
  Jak już ONZ ustaliło, że 2011 będzie międzynarodowym rokiem chemii, trzeba było wybrać patrona. Rywalem Skłodowskiej był Mendelejew a dyskusja na forum IUPAC (Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej) była ostra (personalne wycieczki - M. Skłodowska może i była lepszym chemikiem ale się nieodpowiednio prowadziła). Sprawa ucichła (czyli Rosjanie się wycofali) dopiero jak wypłynęło, że Mendelejew był bigamistą.

  To tak na marginesie.

  OdpowiedzUsuń