niedziela, 12 czerwca 2011

Android w laboratorium cz. I

Smartfony stają się coraz częściej używanym uniwersalnym elektronicznym urządzeniem przenośnym (muzyka, aparat fotograficzny, telefon, internet gry etc.) dla " młodego człowieka z zachodu". Do znacznego wzrostu ich użyteczności przyczynia się szereg aplikacji. Jedną z największych zbiorów (około 300 000) aplikacji jest Android Market (aplikacje dedykowane na system operacyjny Android- obecnie najczęściej używany w smartfonach).


Oto kilka aplikacji mniej lub bardziej użytecznych w laboratorium:

 Solution calculator : prosty programik do przeliczania rozcieńczeń oraz tworzenia roztworów (plus mała lista wag molekularnych związków używanych w biochemii oraz przelicznik masy molekularnej na podstawie wzoru strukturalnego. Zasadniczo większość większych programów (jak chemistry helper) posiada te funkcje lepiej rozwiązane np. obliczanie masy molekularnej jest bardziej intuicyjne- wprowadzamy wzór C6H6NO2 a nie klikamy C+C+H+ H..., brakuje też (aczkolwiek jest to zarzut do wszystkich programów do obliczeń roztworów) większej gamy przeliczeń (np. z roztworu wyrażonego w mol/ml chcemy przejść do g/ml).

Formulae- mała baza danych zawierająca wzory, mechnizmy reakcji organicznych, tabele przesunięć do NMR, właściwości różnych podstawników oraz wymienione rodzaje struktur krystalicznych. Program ma miły minimalistyczny design oraz dzięki aktualizacjom ma stale się powiększać.


Biochemistry lab suit- zbiór narzędzi oraz danych mających pomóc biochemikom. Oprócz standardowego zestawu do obliczeń masy molekularnej, stężeń roztworów mamy małą bazę buforów (niestety bez "receptur" co zmusza nas do zobaczenia ich w innym źródle), detergentów oraz zestaw do wyznaczania właściwości peptydów na podstawie składników, fragmentacji w MS oraz właściwości i budowa aminokwasów. Niestety  brakuje w tej aplikacji jakiejś konsekwencji. Podstawową cechą programu na komórkę powinna być możliwość rozwiązania pewnego problemu "na miejscu" - bowiem nie opłaca się włączać aplikacji  by w połowie rozwiązywania i tak korzystać z komputera.

Zapraszam wszystkich do przesyłania ciekawych aplikacji. W następnej części: Math Formulary, Molpad i Chemistry helper.

Rysunki pochodzą z Android Market.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz