środa, 22 lutego 2012

Mity i fantazje wokół bhc apolandii.


Ogół łatwo myli tego, co łowi w mętnej wodzie, z tym, kto czerpie z głębi.
- F. Nietzsche

Oto kilka podsumowujących kontakt autorów aperiodyka ze sprytnym systemem apolandii ( poprzednie części 1,2 oraz 3) . Dla niewtajemniczonych:

BHC Apolandia jest to nowa modyfikacja piramidy finansowej. Przepisy dotyczące tych nieuczciwych praktyk obchodzą poprzez sprytne użycie "darowizn". Oprócz tego system jest analogiczny- użytkownik wpłaca jednej osobie darowiznę natomiast on sam ma uzyskać ją od 216 osób (a każda z nich od 216 osób i tak aż do wyczerpania naiwnych). Firma reklamująca się jako "program-społecznościowy" pobiera opłatę 10%. Cała ich strona jest reklamą zachwalającą system -proste uzyskanie do miliona złotych, natomiast drobnym drukiem w regulaminie "aję sobie sprawę, że mogę nie otrzymać żadnej darowizny i zostać jedynie darczyńcą 30zł, ale znając zasady programu i perspektywiczny cel działań Apolandii, mam podstawy sądzić, że w odpowiednim czasie (gdy Program w założony sposób rozwinie się ) otrzymam możliwie maksymalne zasilenie finansowe z Systemu BHC lub indywidualne poprzez Forum Ogłoszeniowo Pomocowe." czyli w praktyce nigdy.
- dodajoszusta.pl  Oto kilka ciekawszych tematów:

a) "Dlaczego w polskim Towarzystwie Ekonomicznym w którym pani Makowska zaprezentowała swój pomysł [bhc apolandie- przy. autor]  spotkał się on z uznaniem?"

Otóż z mejla  Biura Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wynika że:
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne nigdy nie było zaangażowane w merytoryczną ocenę programu BHC.  Jakiekolwiek powoływanie się na opinię PTE jest wobec powyższego nieuprawnione

b) "BHC Apolandia to z założenia program społeczny"

Na stronie jest wiele odniesień dotyczących pomocy potrzebującym, ba odwołanie do WOŚP. Lecz gdy przyjrzymy się bliżej okaże się że wszelkie organizacje pro-społeczne są fundacjami lub organizacjami non-profit. Tymczasem podmiotem stojącym za bhc apolandią jest firma.  Najważniejszą różnicą jest fakt że gdyby prowizja z opłat trafiała do organizacji non-profit w której statucie było by wsparcie np. samotnych matek to musiały by ona do nich trafić, firma jest nastawiona na zysk który może przeznaczyć na dowolny cel (ale na stronie można pisać elaboraty o tym kogo sie to nie wspomoże). 
Autorzy strony pomyśleli o tworzeniu dobrych skojarzeń na stronie jest więc hasło "Fundacja Apolandii" - słowem kluczem jest "w planach" (już dwa lata planują i uwijają się jak mrówki twórcy systemu).

c) Megapensja.pl działa zupełnie inaczej niż program BHC

Jeden nazywa się partnerskim a drugi społecznym. Podobno (jak wiedzą dobrze poinformowani anonimowi sympatycy apolandi) jeden z nich służy do uratowania finansów polskiego społeczeństwa a drugi do jego naciągania (zgadnijcie który? jeśli nie wiecie zadzwońcie do wróżki). Otóż idea jest taka sama: wysyłasz darowiznę mniejszej ilości osób niż wysyła tobie: z tego jest zysk (zabawa polega na wmówieniu użytkowniki że jest w centralnym miejscu a nie na najniższym poziomie/fraktalu). W obu przypadkach autorzy zastrzegają sobie brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za kwestie zysków danej osoby:

"Użytkownik oświadcza, że nie będzie rościł żadnych pretensji do innych Użytkowników i Administratora, jeżeli z jakichkolwiek przyczyn działanie całego Serwisu Megapensja.pl zostanie zawieszone,  wstrzymane, zmienione, zakończone."
- regulamin Megapensja.pl

 "Zdaję sobie sprawę, że mogę nie otrzymać żadnej darowizny i zostać jedynie darczyńcą 30zł (...)"
- regulamin BHC Appolandia
 
 d) Pani Makowskiej (...)zależy właśnie na tym żeby media nagłośniły jej projekt, sama o to zabiega i na to czeka.

 Jeśli o to zabiega to, poza spamowaniem forów popularnych serwisów przy pomocy anonimowych sympatyków, słabo jej idzie. Niemniej sa już pierwsze sukcesy! O apolandi napisał serwis dodajoszusta.pl (tutaj).

Rysunek: 

 http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_grecka
Prometeusz, dobroczyńca ludzkości,  Rubens

7 komentarzy:

 1. Ale ludzie wierzą, bo chcą wierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ktoś coś wymyślił aby zarobić. Pomysł jest przedni i daje możliwość zarobienia. Na dodatek mogą zarobić inne osoby kt óre nie beda sie bały "zainwestować" ok.50 zł. I w tym momencie pytam się co w tym złego?
  Panowie którzy tak bardzo krytykujecie te pomysły powiedzcie szczerze czy któryś z was dał kiedyś jakiejś grupie ludzi realną szansę ze za 50 zł moga odmienić swoje zycie. Zaznaczam, że to jest szansa realna ponieważ te przedsiewziecia teoretycznie sa poprawne i na pewno nie sa piramida./ piramida ma kształt trójkata a apolandia to jakaś dziwna, niesprecyzowana figura geometryczna / Jesteście typowymi POLAKAMI tylko krytykujecie i wietrzycie zdrade. Wymyślcie sami coś takiego aby inni zarabiali pieniązki a wy jako pomysłodawcy nie. Panowie trocchę dystansu i pokory do zycia oraz zapanowania nad swoim ego, Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, za jedyne 65 zł można dać zarobić naciągaczom.

  Na pewno nie jest to piramida: wszak jak sama wróżka napisała ma kształt: wfraktala z heksagonalnym schematem struktury, cokolwiek by to znaczyło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Totalizator sportowy daje dwa razy w tygodniu szansę , żeby za jedyne 3 zeta odmienić swoje życie i jest to również jak najbardziej realn szansa ;-))))

  OdpowiedzUsuń
 5. pani Bożeno nie potrafi pani czytać ze zrozumieniem

  OdpowiedzUsuń
 6. pani Bożeno , nie unie pani czytać ze zrozumieniem

  OdpowiedzUsuń
 7. Największa złodziejska piramida to ZUS. Pani Makowska nikomu siłą nie wydarła ani jednej złotówki, natomiast ZUS systematycznie nas okrada na oczach wielu milionów Polaków i jakoś pan Michał w tym temacie nie podnosi larum.

  OdpowiedzUsuń